Буа өченче Халыкара театр фестиваленә чакыра

2019 елның 25 марты, дүшәмбе

Хөрмәтле Буа муниципаль районы халкы һәм кунаклары, Буада «БУА:диалог киңлеге»III Халыкара милли театр фестивале узачагын шатланып хәбәр итәбез. 11 майдан 10 көнгә шәһәребез яңадан театр башкаласы булачак.

Менә инде өченче ел рәттән безнең районда ил төбәкләре мәдәни тормышының мөһим вакыйгасы, уникаль мәдәни бәйрәм, милли һәм дини инануларга карамастан, бөтен халыкларны якынайтучы дусларның чын очрашуы булачак. "Буа: диалог киңлеге" халыкара фестивале - милләтара элемтәләрне үстерүгә һәм ныгытуга юнәлдерелгән үзенчәлекле социаль-мәдәни проект.  Сәнгать иҗатын, күренекле спектакльләрне күрсәтүдән тыш, фестиваль төрле мәдәниятләрнең актив багланышларына ярдәм итә, дөнья халыкларының милли үзенчәлеген үстерергә ярдәм итә, район, республика һәм илнең мәдәниятен һәм сәнгатен үстерүгә юнәлдерелгән нәтиҗәле эш алып барырга мөмкинлек бирә.

Фестиваль көннәрендә тамашачылар Эстония Таллин театры, Тегеран театры, Иран Кишин Молдова, Харьковский Украина, Үзбәкстан Ташкент баш академия театры, Сербия, Швециядән килгән коллектив, Төркия Мәрсин шәһәре муниципаль театры, Казакъстаннан - Караганда, Актүбә, Кокшетау кебек төрле милли театр коллективларының чыгышларын карый алачак. Россия театрларыннан Ярославльдән Волков исемендәге Россиянең борынгы театры коллективы, беренче тапкыр Якутия артистлары чыгышы көтелә. Чыгышларга Александр Вислов җитәкчелегендәге иң көчле экспертлар, "Алтын битлек " милли театраль премиясе советы әгъзалары бәя бирәчәк.

Фестиваль республиканың берничә районында да узачак: төп мәйдан Буа шәһәрендә, шулай ук Тәтештә, Апас, Чүпрәле, Кайбыч, Кама Тамагында. Шуның белән тамашачыларны күбрәк җәлеп итеп, һөнәри аралашу һәм партнерлык мөнәсәбәтләре, уртак иҗади проектлар барлыкка килү өчен шартлар тудырачак.

Россиядә Театр елында " БУА:ДИАЛОГ КИҢЛЕГЕ" III Халыкара милли театр фестиваленең мактаулы кунаклары арасында РФ халык артисты Виктор Сухоруков һәм РФ атказанган артисты, Санкт-Петербург шәһәренең А. Райкин исемендәге эстрада театры сәнгать җитәкчесе Юрий Гальцев булачак.

Кыскасы, тиздән Буа җире төрле төбәкләрнең, илләрнең театр коллективлары кисешү урыны булачак. Барыгызны да сәнгать һәм иҗат дөньясына чумарга чакырабыз. Фестивальдә катнашучылар һәм афишада катнашучылар белән Буа драма театры сайтында җентекләбрәк танышырга мөмкин. Билетларга заказ бирү өчен тел.: (84374)3-73-44.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: