Татарстан Республикасы мәгълүматлаштыру һәм элемтә министрлыгы цифрлы тапшыруларга күчү турында искә төшерә!

2019 елның 13 сентябре, җомга

Татарстан Республикасы мәгълүматлаштыру һәм элемтә министрлыгы искәрткәнчә, 2019 елның 14 октябрендә Татарстан Республикасында тулы масштаблы цифрлы телевидениегә күчү көтелә, аның кысаларында аналоглы эфир телетапшырулары өзеләчәк. Әгәр сез телевизор экраннарында Беренче, Россия 1, НТВ, 5 Канал логотибы белән янәшә Беренче канал экраннарында «А» хәрефен күрәсез икән, сез аналог телетапшыруын карыйсыз.

Цифрлы телевидениегә күчү кысаларында сезгә түбәндәгеләрне эшләргә кирәк:
- Әгәр телевизор цифрлы стандарт-DVB-Т2  хуплый икән, каналлар карау өчен цифрлы форматта телевизорны антеннага тоташтыру да җитә.
- Әгәр телевизор кирәкле цифрлы Стандартны хупламаса, антенна DVB-T2 стандарты приставкасына, ә приставка – телевизорга тоташа.

Сезнең телевизор цифрлы DVB-Т2 стандартын хуплаганын ике ысул белән ачыкларга була:

Телевизор паспортында DVB-Т2 язулары булуын карарга.Әгәр ахырда 2 сан юк икән, бары DVB-Т язылган икән-димәк, сезнең телевизор цифрлы телевидениене кабул итүнең кирәкле форматын хупламый.
Интернетта телевизорның марка һәм модель характеристикаларын табарга кирәк.Барлыкка киләчәк биттә "барлык характеристикалар" төймәсенә басарга, "сигнал кабул итү" пунктын табарга кирәк. Шул очракта, сезнең телевизор цифрлы эфирлы тапшырулар стандартын хупласа, бу пункт каршында DVB-T/T2 MPEG4 язылган булырга тиеш.

Цифрлы телевидениегә күчү сораулары буенча 8-800-222-87-16 номеры буенча республика кайнар линиясенә мөрәҗәгать итәргә мөмкин.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: