"Аналог лаеклы ялга китә": Татарстан цифрлы телевидениегә күчте

2019 елның 14 октябре, дүшәмбе

Татарстан цифрлы эфир телевизион тапшыруларга федераль программаларның күчте, ул республика халкына 20 каналны югары сыйфатта карарга мөмкинлек бирәчәк. Аналог телетапшыруын өзеп кую тантанасы бүген Казан телевизион вышкасында узды.

Чарада Россиянең цифрлы үсеш, элемтә һәм массакүләм коммуникацияләр министры урынбасары Алексей Волин, ТР Дәүләт идарәсе, мәгълүмати технологияләр һәм элемтә министры Айрат Хәйруллин, «Татмедиа» Республика матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр агентлыгы җитәкчесе Айдар Сәлимгәрәев, Бөтенроссия дәүләт телерадиокомпаниясе генераль директоры урынбасары Рифат Сабитов һәм РТРСНЫҢ Татарстандагы филиалы җитәкчесе Владимир Якимов катнашты, дип хәбәр итә "Татар-информ" МА.

Аналог микшерның рычаглары "сүндерелгән " режимга күчерелде. «Татарстанда аналог тапшырулары 60 ел элек эшләтеп җибәрелгән иде. Татарстанда “аналог“ тулысынча эшләде һәм лаеклы ялга китте дип әйтергә була», – дип билгеләп үтте Алексей Волин.

Аналоглы телепрограммаларның трансляциясен өзеп торганнан соң, аларның ешлыкларында цифрлы телевидениене кабул итүгә күчү кирәклеге турында мәгълүмати ролик пәйда булачак. Заставка бер атна эчендә тапшырылачак.

Бүген Россиядә "аналог " тан "цифрга" күчүнең дүртенче һәм соңгы дулкыны уза. Татарстаннан тыш, ул Россия Федерациясенең 21 регионына да кагылды.

«Без финиш турысына чыгабыз, популяр телеканалларны яхшы сыйфатта республиканың һәр кешесе бушлай карый алачак. Бу – илебез тормышындагы тарихи вакыйга», - дип белдерде ТР Цифраминистрлыгы башлыгы.

Мультиплекслар составына кермәгән региональ телеканаллар һәм телеканаллар аналог тапшыруларын дәвам итәчәк.

Казан телеүзәге 486 торак пунктка цифрлы сигнал тарата, анда 1,3 миллионнан артык татарстанлы яши.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: