Татарстан мәктәп укучылары бизнес-кейслар чемпионатында катнаштылар

2024 елның 20 апреле, шимбә

18 апрельдә Казанда бизнес-кейслар чишелеше буенча офлайн чемпионат – «Мәктәп бизнес-старты» республика масштаблы проектының яңа этабы узды. Чемпионатның көндезге чарасында 12 мәктәп бизнес-компаниясе катнаша, алар чемпионатның онлайн-этабын уңышлы узды барлыгы 120 кеше.

30 кешедән торган һәр төркем гамәлдәге эшмәкәрләрнең берсе белән эшли, алар арасында брендлы спорт киемнәре җитештерүгә махсуслашкан бизнес, ресторан бизнесы, эшмәкәрләр өчен клуб һәм балалар үзәкләрен үстерүче вәкилләр бар.

Берләшкән командалар реаль вакыт режимында, 30 минут эчендә, эшмәкәрләр тәкъдим иткән бизнес-кейсларны сүтеп, эшмәкәрләр реаль тормышта очраткан конкрет бизнес - бурычларны хәл итәргә тиеш булалар.

Экспертлар бәяләвенчә, бизнес-кейсларның иң нәтиҗәле карарларын Татарстан Республикасы Тукай муниципаль районының Кече Шилнә урта гомуми белем бирү мәктәбе, 2 нче Аксубай урта гомуми белем бирү мәктәбе һәм Казан шәһәренең 146 нчы «Ресурс» лицее укучылары кергән команда тәкъдим иткән. Чара тәмамлангач, балаларга тантаналы шартларда сертификатлар тапшырылды.

Проектта катнашучыларны, эксперт бәяләвеннән соң, финал слеты көтә, анда командалар үз бизнес-проектларының финанс нәтиҗәләрен тәкъдим итәчәк. Нәтиҗәдә, җиңүчеләрнең өч командасы билгеләнәчәк. Алар Мәскәүгә   «Сколково» технопаркына барачаклар.

«Мәктәп бизнес-старты» — бик яшь проект, ул Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов йөкләмәсе нигезендә гамәлгә ашырыла. Икенче елны ул 5-7 сыйныф балаларында, шул исәптән Татарстан Республикасының авыл мәктәпләрендә һәм кече шәһәрләрендә укучыларда эшкуарлык күнекмәләрен формалаштырырга ярдәм итә. Проект РФ Президенты Владимир Путин инициативасы белән РФ Беренче вице-премьеры Андрей Белоусов җитәкчелегендәге  «Кече һәм урта эшкуарлык»  илкүләм  проекты кысаларында уза.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: