Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы 2020 елның 6 ае эчендә бердәм дәүләт имтиханыннан 1,1 млн. нан артык өземтә бирде

2020 елның 11 июле, шимбә

Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы хәбәр иткәнчә, 2020 елның беренче яртыеллыгында күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрыннан 1,1 млн.нан артык өземтә бирелгән, узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда 39% ка диярлек күбрәк. Аларның 1 млн. нан артыгы, ә бу 90% ы электрон рәвештә бирелгән. Кәгазьдә бирелгән документлар саны 2019 ел белән чагыштырганда 14% ка кимегән. Электрон соратып алу файдасына электрон документның арзанрак булуы һәм аны электрон почта аша алу җиңелрәк булуы белән нигезләнгән.

Әлеге чорда аерым шәхеснең күчемсез милек объектларына хокуклары турында бердәм дәүләт реестрыннан өземтә бирелгән, аерым алганда, 730 меңнән артык кеше шулай ук төп характеристикалар һәм күчемсез милек объектына теркәлгән хокуклар турында өземтәләрдә тотрыклы кызыксыну саклана: 205 меңгә якын бирелгән.

Исегезгә төшерәбез, күчемсез милек реестрыннан мәгълүматлар төрле хәлләрдә кирәк булырга мөмкин. Нигездә, мондый мәгълүматлар күчемсез милек белән алыш-бирешләрдә кирәк.

"ЕГРНнан өземтә күчемсез милекнең барлык милек хуҗаларының тарихын һәм күчемсез милек объектының характеристикалары турында мәгълүматны күрсәтә: кем-фатир, йорт яки җир алыш-биреш объекты булган. Өземтәләрдә адрес, мәйдан, чикләүләр һәм мәшәкатьләр, шулай ук ызанлау яки юклыгы турында мәгълүмат тупланган. Сүз уңаенда, ызанлау үткәрелмәгән очракта, өземтәдә җир участогының чикләре гамәлдәге законнар нигезендә билгеләнмәгәнлеге күрсәтеләчәк", - дип сөйләде ТР буенча Кадастр палатасы директоры урынбасары Ләйсән Рәхмәтуллина.

Бердәм дәүләт имтиханнарыннан өземтәне Татарстан Республикасының Теләсә кайсы КФҮ офисында, почта аша, Росреестр порталы аша һәм Федераль кадастр палатасы сайтыннан заказ бирергә мөмкин. Башка төбәктә урнашкан күчемсез милек объекты турында мәгълүматны республикадан читкә чыкмыйча да соратып алырга була. Моның өчен экстрориториаль запрос бирергә кирәк.

«Әгәр соратып алына торган белешмәләр ЕГРНда юк яки соратып алына торган белешмәләрне Федераль закон нигезендә бирү рөхсәт ителми икән, мөрәҗәгать итүчегә ЕГРНда соратып алына торган белешмәләрнең булмавы турында хәбәрнамә яки баш тарту турында нигезләнгән карар җибәрелә», - дип аңлатты Ләйсән Рәхмәтуллина.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: