Патруль төркемнәре җиһазландырылмаган урыннарда су коенуга тыюны бозучыларны ачыклый

2020 елның 13 июле, дүшәмбе

Узган ял көннәрендә генә дә республикада суда 10 кеше үлгән, су коену сезоны башланганнан бирле суда 39 һәлакәт теркәлгән, су стихиясе корбаны-36 кеше, шул исәптән өч бала. 10 кешене коткарып булды. Суда үлү очракларының артуы буенча хәлне үзгәртү өчен, республика районнарында мобиль патруль төркемнәренең махсус рейдлары актив үткәрелә, алар составында административ комиссияләр, район администрацияләре, полиция, гадәттән тыш хәлләр министрлыгы, ОСВОД хезмәткәрләре бар. Административ комиссияләр җиһазландырылмаган урыннарда коенган өчен беркетмәләр төзү вәкаләтләренә ия. Хокук бозучылар, гражданнарга 1000 сумнан 1500 сумга кадәр (вазыйфаи затларга-4000 сумнан 5000 сумга кадәр; юридик затларга-40000 сумнан 50000 сумга кадәр) штраф салып, ТР КоАП 3.0 статьясы буенча административ җаваплылыкка тартылырга мөмкин.

Бу ял көннәрендә Казан районнарында кешеләр күпләп ял итә торган су янында киң күләмле рейдлар үткәрелде. Административ комиссияләр чиратлап шәһәр пляжларын, шулай ук шәһәр халкы арасында популяр булган Аккош күле, Тирән һәм Зөбәрҗәт күлләр ярларын карап чыкты.

Комиссия әгъзалары ял итүчеләр белән профилактик әңгәмәләр үткәрделәр, ОСВОД ирекле ярдәмчеләре суда үз-үзеңне тоту кагыйдәләре белән белешмәлекләр тараттылар.

Эш шунда ки, асылда, Татарстанда коену сезоны бөтенләй ачылмаган. Гражданнарның массакүләм ял итү урыннарына керүе коронавирус пандемиясе белән бәйле киеренке санэпидвәзгыять  белән бәйле рәвештә кертелгән чикләүләрне бетерүнең өченче этабында гына рөхсәт ителәчәк. Шулай итеп, сулыкларда, хәтта коену өчен җиһазландырылган рәсми пляжларда коену тыела. Күп кенә казанлылар өчен бу яңалык. Чикләүләр турында ишетүчеләр дә мондый челләдә сулыкта коенмыйча булмый, дип саный.

Тикшерүчеләр балалар белән ял итүчеләрдән  сабыйларны су коену өчен җайлаштырылмаган урыннарда суга кертмәүләрен сораган. Шуны да искәртик: балигъ булмаганнарны тәрбияләү буенча бурычларын үтәмәгән очракта, ТР буенча Эчке эшләр министрлыгының ПДН бүлекчәләре вәкилләре РФ КоАПның 5.35 маддәсе буенча өлкәннәрне караучысыз тоткан балаларның ата-аналарын административ җаваплылыкка тарту вәкаләтенә ия.

Уртак рейд вакытында шулай ук башка хокук бозулар да ачыкланды һәм булдырмый калды. Казанның Мәскәү һәм Киров районнары администрациясенең җәмәгать куркынычсызлыгы бүлеге баш белгече Игорь Савин сүзләренә караганда, яр буе зонасында туктап калган автомобиль йөртүчеләр һәм шашлык яратучылар - урман-парк зонасында учаклар яккан  өчен штраф санкцияләренә дучар ителгән.

Бер кыска рейд вакытында гына да төрле административ хокук бозулар өчен 8 беркетмә төзелде.

Статистика буенча, суда үлү очракларының 80% ы исерек хәлдә, шулай ук җиһазландырылмаган һәм тыелган урыннарда коену аркасында килеп чыга.

Салкын суда коену кизүләргә— мускулларның кискен һәм бик авыр кыскаруына китерергә мөмкин. Бу бик куркыныч: кизү тоту -суда үлүнең төп сәбәпләренең берсе!

Җылынмаган суда коену кизү тотулар белән генә куркыныч түгел. Кояшта кызынгач, кеше кинәт бозлы суга чума, температура төшүгә бәйле рефлектор спазмы аркасында сулыш туктала.

Таныш булмаган урында су басу белән бәйле хәлләр дә шактый. Төптә чокырлар, коряги, тырышучы һәм башка чит предметлар булырга мөмкин.

Кечкенә балаларга махсус контроль кирәк – алар тиз арада батып китәргә мөмкин. Бу хакта административ комиссия әгъзалары су янында ял итүчеләрне берничә тапкыр кисәтә. Әмма, күңелсез статистика арта бара. 2020 ел башыннан бирле Татарстан Республикасы сулыкларында 49 кешенең гомере өзелгән, шул исәптән 3 бала. 44 бала, шул исәптән ике бала коткарылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: