«СЕТЕВАЯ КОМПАНИЯ» АҖ ЯЗГЫ СУ ТАШУГА ӘЗЕРЛӘНӘ!

2023 елның 14 марты, сишәмбе

«Сетевая компания» АҖ кар актив эрүгә һәм елгаларны ачуга әзерлек кысаларында Татарстан Республикасының электр челтәре комплексы биналарын һәм корылмаларын ышанычлы, авариясез эш белән тәэмин итүче күп кенә чараларны гамәлгә ашыра.

• Кар актив эрегән һәм елгаларны ачкан вакытта, мөмкин булган су басу зонасында яшәүче республика халкына электр тапшыручы һәм трансформатор подстанцияләре линияләре тирәсендә аеруча сак булырга кирәк. Энергетиклар аларга 10 метрдан якынрак килмәскә киңәш итә.
  • Әгәр сезнең йортыгыз игълан ителгән су басу районына яки торак төзелешләргә  су  якын килү районына эләксә, иң яхшысы электр энергиясен алдан сүндерергә кирәк.
  • Торактан чыгып китәр алдыннан электр энергиясенең кулланма җайланмаларының сүндерелгән халәтен тикшерергә (сүндерелгән автоматлар, борауланган бөкеләр һ.б.лар), йортта һәм хуҗалык корылмаларында газны, суны һәм җирле җылылыкны сүндерергә кирәк.
  • Шуны да истә тотарга кирәк, электрны юеш куллар белән тоташтырырга һәм сүндерергә ярамый, чөнки су токны яхшы үткәрә.Су басудан соң розеткаларны тулысынча кипкән очракта гына кулланырга мөмкин.
  •  Әгәр дә сез трансформатор подстанцияне су басу нәтиҗәсендә чыбык өзелүен күрсәгез, бу хакта ГХМ хезмәтендә яки җирле хакимият органнарына хәбәр итегез. Экстремаль ситуацияләрдә ярдәм сорап Бердәм коткару хезмәтенә (01,112 - мобиль телефоннан) полиция (02), ашыгыч ярдәм (03) мөрәҗәгать итегез.
  • ТР Сәламәтлек саклау министрлыгы (843) 293-49-95 катастрофалары Республика медицина үзәгенең оператив кизү торуы. Контакт телефоны 8-800-2000-878 яки трансформатор подстанцияләр ишекләрендә язылган  номер буенча.
  • - Зыян күргән энергия объектларына һич кенә дә якынаймагыз. Мондый чаралар электр тогы  сугуның бәхетсезлек очракларыннан качарга ярдәм итәчәк һәм республика халкының электр иминлеген тәэмин итәчәк.
Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: