Татарстан белән Самара өлкәсе арасындагы чик Күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрына (ЕГРН) кертелгән

2023 елның 30 марты, пәнҗешәмбе

Күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрына Татарстан белән Самара өлкәсе арасындагы чикнең үтүе турында мәгълүмат кертелгән. Чик нигездә урман массивлары һәм авыл хуҗалыгы җирләре территориясе буенча уза. Татарстан Республикасы белән Самара өлкәсе арасындагы чикнең гомуми озынлыгы 392,5 километр тәшкил итә.

ТР буенча Роскадастр филиалы мәгълүматлары буенча, Татарстан территориянең көньяк өлешендә Самар өлкәсе белән чиктәш. Чиктә Татарстан Республикасының Бөгелмә, Лениногорск, Чирмешән, Нурлат районнары урнашкан.

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгында аңлатуларынча, Самара өлкәсе белән чикләрне билгеләү буенча эшләр 2019 елдан алып барыла. Башлангыч картографик һәм кадастр материалларын җыю һәм анализлау нәтиҗәләре буенча башта чикнең 87 проблемалы участогы ачыкланган. Барлык мәсьәләләрне уңышлы хәл итү өчен ике дистәгә якын киңәшмә үткәрергә кирәк була, өч тапкыр Самарада турыдан-туры сөйләшүләр үткәрелә.

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры Фәнил Әһлиуллин сүзләренә караганда, нәтиҗәдә, Татарстан Республикасы белән Самара өлкәсе арасындагы чик үзенең чын тарихи конфигурациясен үзгәртмәгән. Килешү нәтиҗәләре буенча төрле документларда булган чикләрне картографик күрсәтүдә аерма мәсьәләләре хәл ителә. Татарстан Республикасы торак пунктларының өлешләре һәм сәнәгать объектлары башка субъект составына күчмәде.

Шулай итеп, Татарстан Росреестры мәгълүматлары буенча, хәзерге вакытта Татарстанның сигез чиктәш чигеннән дүртесе: Ырымбур һәм Самара өлкәләре, Башкортостан һәм Марий Эл республикалары белән Күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрына кертелгән. Башка төбәкләр - Чувашия һәм Удмуртия республикалары, Ульяновск һәм Киров өлкәләре белән чикләр билгеләү буенча эш дәвам итә.

«Һәр төбәк өчен субъектлар арасында чикләрне төгәл билгеләү бик мөһим, чөнки бу җир ресурсларын нәтиҗәле файдаланырга, инвестицияләр җәлеп итәргә һәм бюджетларның керем өлешен арттырырга мөмкинлек бирә», - дип билгеләп үтте Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров.

«Чикләр турындагы мәгълүматларны актуальләштерү, беренче чиратта, күчемсез милек хокуклары ияләренең мөлкәти хокукларын яклауны гарантияли, шулай ук бизнес алып бару өчен куркынычларны киметә», - дип ассызыклады Роскадастрның ТР буенча филиалы директоры урынбасары Алсу Сабирҗанова.

Исегезгә төшерәбез, күрше төбәкләр белән чикләрне билгеләү буенча эш шул исәптән Күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрын төгәл мәгълүматлар белән тутыру кысаларында да алып барыла, бу, үз чиратында, төбәктә «милли киңлек мәгълүматлары системасы» дәүләт программасын гамәлгә ашыру этапларының берсе булып тора.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: