Маркетплейсның интернет-кибеттән аермасы

2024 елның 16 апреле, сишәмбе

Беренче карашка, маркетплейслар интернет-кибет кебек тоелырга мөмкин. Интернет-кибет, кагыйдә буларак, Интернет челтәрендәге сайт, анда бер сатучы үз товарларын тәкъдим итә, шулай итеп, интернет-кибеттән товарлар заказ итеп, сатып алучы арадашчысыз сатучы белән сатып алу-сату килешүе төзи. Моннан тыш, еш кына сатучыларның интернет-кибетләрдән тыш, офлайн кибетләре дә бар.

Интернет-кибет - төрле сату каналларын кулланырга мөмкинлек бирүче корал, ә маркетплейс - сату каналларының берсе. Әлбәттә, бу ике төрле сайт һәм кушымта бер – берсенә охшаш клиентлар Интернет мәйданчыгына керәләр, товарны сайлыйлар, түлиләр һәм күпмедер вакыттан соң аны алалар. Ләкин, маркетплейс һәм онлайн кибетнең берничә төп аермасы бар:

• сатучылар саны – интернет-кибеттә һәрвакыт 1 сатучы, ул үз товарларын урнаштыра, ә маркетплейста аларның саны чикләнмәгән булырга мөмкин;
  • офлайн бүлек булу интернет – кибетләрнең күпчелек очракта офлайн кибете бар, ә маркетплейсларда алар беркайчан да булмый: бары тик ПВЗ (заказ бирү пунктлары);
  • аудитория-маркетплейслар пиар һәм лояльлеккә күп ресурслар сарыф итә, шуңа күрә аларның сайтларында һәрвакыт кызыксынучы сатып алучылар күп.

Маркетплейс– бу онлайн мәйданчык, анда эшмәкәрләр үз товарларын сатуга чыгара ала. Шулай итеп, бу хезмәтләр арадашчы ролен уйный: эшмәкәрләргә үз клиентларын табарга ярдәм итә, ә сатып алучыларга кирәкле товар. Сатып алучылар сайтка яки мобиль кушымтага керә (РФның эре маркетплейсларында алар бар) һәм сатучылар куйган барлык товарларны күрә. Алар товар турында мәгълүматны өйрәнәләр, конкурентларның товарлары белән чагыштыралар. Аннары яраткан товарны заказ итәләр. Бу очракта акча сатучының счетына бу заказны урнаштырган маркетплейс аша килә. Ә клиент үз товарларын алдаудан курыкмыйча ала маркетплейслар килешүләр иминлеге өчен җаваплы, әмма товарларның сыйфаты өчен түгел. Сүз уңаеннан, кайбер мәйданчыклар чит оешмаларны җәлеп итмичә, үзләре дә ташуны оештыралар.

РФ законнарында, аерым алганда, «кулланучылар хокукларын яклау турында» гы законда, Товарлар (хезмәтләр) турында мәгълүмат агрегаторы хуҗасы турында билгеләмә бар (алга таба - агрегатор), ул маркетплейс булып тора. Аныклама буенча, агрегатор ул оештыру – хокукый формасына карамастан оешма яки электрон исәпләү машиналары өчен программа хуҗалары һәм (яки) Интернет мәгълүмати-телекоммуникация челтәрендә сайт һәм (яки) сайт бите хуҗасы булган шәхси эшмәкәр. Алар кулланучыга билгеле бер товарга (хезмәт күрсәтүгә) карата сатучының (башкаручының) товарны сатып алу-сату килешүе (түләүле хезмәт күрсәтү килешүе) төзү турындагы тәкъдиме белән бер үк вакытта танышырга, сатучы (башкаручы) белән сатып алу-сату килешүе (түләүле хезмәт күрсәтү килешүе) төзергә, шулай ук күрсәтелгән товарга (хезмәт күрсәтүгә) алдан түләүне акчалата исәп-хисаплар яисә агрегатор хуҗасына акча күчерү. Сатучы агрегатор хуҗасына үз сайтында үзе турында ышанычлы мәгълүмат урнаштырырга тиеш. Мондый мәгълүматта үзгәрешләр булган очракта, сатучы (җырчы) аңа үзгәрешләр кертелгәннән соң бер эш көне эчендә агрегатор хуҗасына бу үзгәрешләр турында хәбәр итәргә һәм аларны үз сайтында урнаштырырга тиеш. Агрегатор хуҗасы бу үзгәрешләрне сатучы турында мәгълүматка бер эш көне эчендә кертергә тиеш, әгәр күрсәтелгән мәгълүмат агрегатор хуҗасының сайтында (Сайт битендә) урнаштырылса.

Гражданнар, кызыксындырган мәсьәләләр буенча, Кулланучылар хокукларын яклау мәсьәләләре буенча консультацияләр ала ала:

- Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Буа территориаль бүлегендә: Буа шәһәре Ефремов урамы, 135 йорт; тел. 8(84374)3-52-89, 3-17-04; Тәтеш шәһәре, Свердлов урамы, 43 йорт, тел. 8(84373) 2-52-59;

- «Татарстан Республикасында Гигиена һәм эпидемиология үзәге» ФБУЗның Яшел Үзән филиалы консультация пунктында Буа шәһәре ,Ефремов ур., 135 йорт; тел. 8 (84374) 3-26-76.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: