2024 ел девизы булып “кулланучылар өчен гадел һәм җаваплы ясалма интеллект” лозунгысы тора

Ел саен 15 мартта Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне билгеләп үтелә, 2024 елның девизы булып «кулланучылар өчен гадел һәм җаваплы ясалма интеллект»лозунгысы тора. Соңгы елларда ясалма интеллект кешеләрнең күпчелек тормыш өлкәләренә үтеп керә, һөнәри эшчәнлектән алып күңел ачуларга кадәр, икътисад үсешенә, гади гражданнарның тормышына зур йогынты ясый. Ясалма интеллектның күп өстенлекләренә карамастан, аны куллану кулланучылар куркынычсызлыгы өчен җитди нәтиҗәләргә китерергә мөмкин, мәсәлән, ялган мәгълүмат тарату һәм хосусыйлыкны бозу. Хәзерге вакытта ясалма интеллектның хокукый статусы закон тарафыннан билгеләнмәгән һәм ясалма интеллектны кулланганда ачык чыганакларга кергән дөрес булмаган яки төгәл булмаган мәгълүматны булдыру һәм тарату өчен кем җаваплы икәне ачык түгел. Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне кысаларында Роспотребнадзор кулланучылар хокук мөнәсәбәтләрендә ясалма интеллектны куллану мәсьәләләре турында фикер алышырга планлаштыра. Шулай итеп, кулланучыларның генератив ясалма интеллектлы электрон ярдәмчеләргә - «чатботларга» ышаныч мәсьәләләренә багышланган түгәрәк өстәл үткәреләчәк. Мондый «Чат-ботлар " клиентларга ярдәм итү хезмәтләре өчен кулланыла һәм кеше аралашуын имитацияли. Ләкин "Чат-ботлар" һәрвакытта да ышанычлы җаваплар бирми, нәтиҗәдә кулланучылар ялгыш фикергә китерелергә мөмкин.

Кулланучылар хокукларын яклау буенча Бөтендөнья көне кысаларында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Зеленодольск территориаль органы белгечләре тарафыннан кулланучылар грамоталылыгын арттыру максатыннан факультатив дәресләр, белем бирү учреждениеләре укучылары белән факультцияләр, «кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законын белү викториналары, сәүдә үзәкләренә кулланучылар хокукларын яклау мәсьәләләре буенча күчмә консультацияләр, шулай ук Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе компетенцияләре. Чараларны планлаштырганда, халыкның социаль яктан зәгыйфь категорияләрен, өлкән буын кешеләрен, аларның куллану хокукларын яклау мәсьәләләрендә алдау куркынычына иң дучар булганнары буларак, мәгариф мәсьәләләренә аерым игътибар бирергә.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яшел Үзән территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге хезмәткәрләре шәхси әйләнештә сәүдә һәм көнкүреш хезмәт күрсәтү өлкәләрендә кулланучылар хокукларын яклау мәсьәләләре буенча, шулай ук телефон аша (Космовский ур., 108 г, 3-52-81) консультатив һәм гамәли ярдәм күрсәтәләр.

Яшел Үзән территориаль органы 04.03.2024

Соңгы яңарту: 2024 елның 15 марты, 16:33

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: